Nadchodzi weekend a wraz z nim najbardziej wyczekiwane wydarzenie tygodnia – mecz! Choć cały tydzień pracujesz na to, jak będziesz wyglądać w weekendowych rozgrywkach to jest kilka rzeczy, które mogą pomóc Ci przygotować się jeszcze lepiej!
Zadbaj o prawidłowe skupienie
Przed samym meczem warto ograniczyć albo całkiem zrezygnować z korzystania z mediów społecznościowych. Unikaj dużej ilości informacji – sprawdzanie innych wyników, oglądanie relacji czy czytanie komentarzy może powodować dodatkowy stres. Zawsze możesz trafić na informacje, które wywołają u Ciebie silne emocje i sprawić, że trudno będzie Ci skupić na zadaniach meczowych.
Jeśli lubisz słuchać muzyki przed meczem i pozwala ona Ci się lepiej przygotować, może warto wyłączyć powiadomienia z innych aplikacji, by Cię nadmiernie nie rozpraszały?
Jeśli to możliwe, spróbuj dokończyć inne ważne sprawy i zadania, tak by w trakcie meczu Twoja głowa nie zajmowała się innymi problemami. Jeśli coś sprawia, że czujesz się źle i nieswojo spróbuj dokończyć zadania wcześniej albo zaplanować ich zrobienie po meczu.
Odpowiedni posiłek i nawodnienie
Dobre przygotowanie fizyczne będzie przekładało się także na nasze samopoczucie. Posiłek przedmeczowy powinien być dobrze znany i sprawdzony, tak by mieć pewność, że nasz organizm dobrze go znosi. Każdy zawodnik potrzebuje czegoś innego, ale ogólne zasada mówi o tym, że posiłek przedmeczowy powinno się zjeść nie wcześniej niż 3h do meczu i nie później niż 1,5h przed meczem.
Produkty powinny być lekkie i sycące tak żeby energia z posiłku mogła być długo uwalniana. Na co warto postawić? Podstawowe źródła węglowodanów to makaron, owsianka, pieczywo ciemne, ziemniaki, kasza. Dobrymi źródłami białka będą: skyr, serek wiejski, twaróg czy, mięso. Z kolei tłuszczu szukaj w rybach, orzechach oliwie czy nasionach słonecznika.
Nastawienie i motywacja
To, co pomaga nam zadbać o odpowiednie nastawienie i motywację jest sprawą mocno indywidualną. Na część zawodników dobrze będą działać filmiki motywacyjne (ze swoimi nagraniami albo zagraniami ulubionych graczy) czy pobudzająca muzyka. Dla innych cenne będzie wyciszenie się przed meczem np. przez spokojne oddychanie, rozmowę z bliska osobą czy przemyślenie swoich zadań.
Nie ma tu lepszych i gorszych rozwiązań – sprawdź, co działa dla Ciebie i korzystaj z tego.
Rutyna przedmeczowa
Gdy wiesz co dobrze na Ciebie działa, możesz zastanowić się na przygotowaniem swojej rutyny – czyli kilku powtarzalnych działań, które mają pomóc Ci dobrze się do meczu. To może być specjalnie przygotowana playlista, wyobrażenie sobie siebie wykonującego konkretne zagranie, wypowiedzenie do siebie kilku wspierających słów przed wyjściem na boisko. Pamiętaj, że rutyna powinna być łatwa do zrobienia niezależnie, gdzie jesteś. Rutyną zespołową są m.in: okrzyki przedmeczowe (np.: Jazda, jazda jazda! Biała Gwiazda!)
Wizualizacja
To element przygotowania mentalnego często wykorzystywany przez piłkarzy. Jako element swojego przygotowania do meczu możesz przypomnieć sobie i odtworzyć w wyobraźni swoje najlepsze zagrania.
Warto w wyobraźni wykonać także kilka akcji, które prawdopodobnie wydarzą się w meczu. Pamiętaj, żeby wyobrażać sobie, że wykonujesz je najlepiej, jak potrafisz. Kilka takich prób w wyobraźni potrafi wzmocnić pewność siebie przed meczem.
Postawa ciała
Nasz umysł i ciało są ze sobą połączone. Ciało daje znaki umysłowi, jak się czujemy. Dbając o odpowiednią postawę możesz poprawić swoją pewność siebie i gotowość w meczu. Zadbaj o to, by na boisku być wyprostowanym, ściągnąć łopatki w tył, patrzeć przed siebie. Tak jakbyś przez ciało chciał dać znać głowie: “Jestem gotowy!”.
Rutyna pomeczowa
Już po meczu! Niezależnie od wyniku, Twoja praca jeszcze się nie skończyła. Teraz czas zadbać o odpoczynek i regenerację. W trakcie meczu musiałeś być mocno skupiony i wykonać ogrom pracy, fizycznej i mentalnej! Dla utrzymania dobrej formy niezbędne jest też uspokojenie umysłu i ciała. To taki sygnał, że mecz się skończył. Zadbaj o rolowanie, by ciało było gotowe na kolejny tydzień. Po wygranym meczu nie zapomnij o wspólnym cieszeniu się z kolegami i trenerami. To Wasze święto! Bez względu na wynik zastanów się, jakie rzeczy zrobiłeś dobrze, a nad czym warto w najbliższym czasie się skupić.