Inne

Jak budować swoją pewność siebie?

3 min read
avatar
Akademia Wisły Kraków

Pewność siebie to inaczej zaufanie do samego siebie i swoich umiejętności. Przekonanie, że dam sobie radę, nawet gdy będzie trudno. To taka cecha, która przydaje się na co dzień ale jest szczególnie istotna w momencie gdy przychodzi nam zmierzyć się z trudnymi sytuacjami lub pokazać poziom swoich umiejętności. Czy jest potrzebna w sporcie? Bardzo! Dobra wiadomość jest taka, że można ją trenować!

Co wpływa na naszą pewność siebie?

Pewność siebie cały czas się zmienia. Zależy więc od tego, co myślimy o sobie, co słyszymy z ust rodziców, trenera, kolegów/koleżanek, nauczycieli. Być może masz takie wspomnienie, gdy poczułeś się podbudowany/a, kiedy trener Cię docenił. Pamiętaj też, że każdy z nas ma w sobie tak zwanego „wewnętrznego krytyka”, czyli taki wewnętrzny głos, który zawsze zauważa, co zrobiliśmy nie tak.  Poza nim warto jednak rozwijając nasz wspierający wewnętrzny głos – ten, który “poklepie” po plecach po błędzie i zmobilizuje do dalszego działania.  

Jak rozwijać pewność siebie?

Poznaj swoje mocne strony i rezerwy

Zastanów się, co robisz dobrze. Choć brzmi banalnie to niekiedy to bardzo trudne zadanie! Dużo łatwiej może przychodzić nam mówienie o tym, co nam nie wyszło. A szukanie pozytywów – to dopiero wyzwanie. Ale nie przejmuj się – trening czyni mistrza, także w tym przypadku. Jeśli na początku trudno Ci wypisać w czym jesteś dobry, jakie konkretnie elementy świetnie CI wychodzą, spróbuj po treningach i meczach zapisywać to, co dzisiaj dobrze działało. Pozwoli to zobaczyć, że na pewno są rzeczy, które robisz dobrze. Jeśli powtarzają się, to jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie mocne strony!

Możesz wypisać także swoje rezerwy – czyli umiejętności, nad którymi chcesz jeszcze pracować, bo nie są jeszcze na satysfakcjonującym poziomie. Możesz widzieć swojeniedociągnięcia, ale możesz pracować, aby je zmienić. 

Realizuj mniejsze cele, a w końcu zrealizujesz ten największy.

Wiele rzeczy nie przyjdzie samo i będzie wymagało ciężkiej pracy, jednak to jest właśnie przejaw wytrwałości – cechy ludzi pewnych siebie. Wyznaczaj sobie konkretne zadania według znanej Ci już metody SMART z artykułu o samodyscyplinie. Jeśli będziesz zdyscyplinowany i zgodny z tym co od siebie samego oczekujesz Twoja pewność siebie wzrośnie.

Pewność siebie rośnie, gdy widzimy że realizujemy swoje cele. To wcale nie muszą być ogromne rzeczy. Możesz na początek wybrać dowolne wyzwanie z naszej bazy i postawić sobie za cel, jego realizację. Widząc, że się poprawiamy swoje umiejętności, rośnie nasza pewność siebie. 

Pamiętaj o pozytywach

Gdy coś idzie nie po naszej myśli, łatwo zakopać się w myślach o tym, co poszło nie tak. Dlatego pamiętaj o szerokim spojrzeniu. Przegraliście mecz, a Ty jesteś niezadowolony ze swojej gry? Pewnie popełniłeś jakieś błędy, ale bardzo prawdopodobne że zrobiłeś coś dobrze – zapisz te pozytywy. Mogą dotyczyć piłkarskich elementów, ale także tych mentalnych – nie poddałeś się, walczyłeś do końca, starałeś się poderwać drużynę. To też ważne. 

Skupianie się na negatywnych sprawach, ma niekorzystny wpływ na cały proces budowania pewności siebie.

Nie zapominaj, że budowanie pewności siebie to proces. Nie ma momentu, kiedy możemy przestać, bo zbudowaliśmy ją raz na zawsze. Będą sytuacje, które będą ją obniżać (np. strata miejsca w składzie, kontuzja, niewykorzystany rzut karny) – to naturalne. I właśnie w tych momentach potrzebujemy wytężonej pracy nad budowaniem pewności siebie.


avatar
Akademia Wisły Kraków